VEĽKÉ NOVINKY FORD TRUCKS

Ford Trucks predstavil dôležité novinky pre majiteľov a vodičov ťahačov Ford Trucks F-MAX, vozidiel Ford Trucks pre mestskú a regionálnu dopravu a uľahčia prácu aj správcom autoparkov.

Ešte nižšia spotreba s režimom ECO+

Aby dopravcovia dokázali znížiť celkové náklady na vlastníctvo svojich vozidiel, snaží sa Ford Trucks myslieť na úsporu nákladov už pri navrhovaní nových produktov a riešení pre majiteľov svojich vozidiel. Preto predstavil novú funkciu ECO+, ktorá v prípade, že vozidlo nepotrebuje maximálny výkon, upraví parametre tak, aby maximalizoval úsporu paliva. Vozidlo po aktivovaní tohto režimu na základe znalosti podmienok a topografie terénu z GPS využíva komplexný algoritmus, ktorým dokáže ušetriť až do 5 % na spotrebe pohonných hmôt. Maximálna rýchlosť sa obmedzí na 85 km/h, max. výkon motora na 450 k a deaktivuje aj funkcia kickdown. Ak vozidlo stojí so zapnutým motorom na voľnobeh viac ako 5 minút, motor sa automaticky vypne. Tento režim môže aktivovať samotný vodič, no na diaľku ho dokáže aktivovať aj majiteľ alebo správca vozidlového parku. Mobilná aplikácia tiež umožňuje sledovať čas kedy a ako dlho bola funkcia ECO+ využívaná.

F-MAX L s dlhším dojazdom

Pre zákazníkov, ktorí jazdia dlhé trasy a chcú tankovať vo vybraných krajinách alebo nechcú po ceste do zahraničia tankovať vôbec, prináša Ford Trucks nový F-MAX L s predĺženým rázvorom a zväčšenou palivovou nádržou. Konkrétne sa rázvor zväčšil o 150 mm na 3 750 mm, čo umožnilo zväčšenie palivovej nádrže o 300 litrov na 1 350 litrov. Dojazd tak môže dosiahnuť až 5 000 km na jedno tankovanie. Pre porovnanie, kým štandardný F-MAX prejde na jedno natankovanie z Turecka do Holandska, F-MAX L dokáže na jednu nádrž prejsť z Turecka do Talianska a späť. Ťahač je navyše vďaka predĺženému rázvoru lepšie ovládateľný, pretože centrálny bod otáčania je na jeho zadnej náprave a dlhší rázvor ho tak robí lepšie manévrovteľným. Pri 1 350 litrovej nádrži predstavuje 5 %-ná úspora, ktorú je možné dosiahnuť vďaka režimu ECO+, až 67 litrov. Pri ročnom nájazde 120 000 km tak dokáže jedno vozidlo ušetriť až 2 000 litrov paliva.

Nová mobilná aplikácia

Telematický systém ConnectTruck je používateľom vozidiel Ford Trucks známy už dva roky. Umožňuje im napríklad diaľkovú diagnostiku v prípade neočakávanej poruchy, niektoré aktualizácie na diaľku bez potreby navštíviť servis či prístup k údajom vozidla v reálnom čase, s možnosťou vyhotovovať reporty. Teraz ho doplní aj nová, prepracovaná mobilná aplikácia, ktorá má úplne nový dizajn a prináša nové možnosti. Dovoľuje napríklad na diaľku ovládať viacero funkcií: odomykanie a zamykanie vozidla, otváranie a zatváranie bočných aj strešného okna alebo zapínanie a vypínanie vnútorného osvetlenia aj stretávacích svetiel.
Správcovia flotily, ale aj samotní vodiči, ocenia možnosť vidieť zostávajúci objem pohonných hmôt a AdBlue v nádržiach, tlak v pneumatikách, informácie o najbližšom servisnom intervale, aktuálnej polohe vozidla a ak potrebujú, všetko im v podobe súhrnnej správy príde priamo na ich emailovú adresu.
Majiteľov a dispečerov vozidlových parkov poteší tiež informácia, že nový je aj webový portál, cez ktorý môžu všetky vozidlá pripojené v službe ConnectTruck sledovať a to z akéhokoľvek zariadenia, bez potreby inštalácie. Stačí, ak kliknú na www.connecttruckglobal.com, zadajú svoje prihlasovacie údaje a okamžite majú prístup ku všetkým údajom.

Nová prevodovka a natáčacia zadná náprava

Novinky pribudli aj vo vozidlách Ford Trucks určených pre mestské prostredie a distribúciu. Na základe požiadaviek zákazníkov bola predstavená 9-stupňová automatická prevodovka ZF Ecotronic, ktorá pomáha znižovať spotrebu paliva aj pri častých zastaveniach a rozbehoch, typických pre mestské prostredie. Zároveň sa vďaka nej zásadne zvyšuje jazdný komfort pre vodiča.
Pre mesto sú ale charakteristické aj úzke uličky a málo miesta na manévrovanie. Preto je teraz k dispozícii zadná natáčacia náprava, ktorá natáča kolesá do opačného 17° uhla a zásadným spôsobom uľahčuje manévrovanie s vozidlom. Polomer otáčania sa vďaka nej zlepšil o 9 % a dá sa porovnať s vozidlom v konfigurácii 4×2, avšak, so všetkými výhodami, ktoré ponúka konfigurácia 6×2, ako je napríklad vyššie užitočné zaťaženie.

Vyniknite s Ford Trucks Black Line

Ťahač Ford Trucks F-MAX rpináša okrem spomínaných noviniek aj jednu špeciálnu – limitovanú edíciu F-MAX Black Line. Ako už názov naznačuje, špeciálna edícia, z ktorej sa vyrobí iba 250 kusov, sa nesie v znamení čiernej farby. Hneď na prvý pohľad sa F-MAX Black Line vyznačuje športovým vzhľadom, ktorý je inšpirovaný pôsobením značky Ford Trucks vo svete motoršportu. Jej vozidlá napríklad zabezpečujú prepravy pre tímy v seriáli pretekov World Rally Championship.
Pútavá sivá farba kabíny je veľmi štýlovo doplnená čiernymi pásmi s modrým lemom vpredu aj po bokoch a čierne sú tiež LED svetlomety, schody vedúce do kabíny, disky kolies a spätné zrkadlá. Poradové číslo vyrobeného vozidla znázorňuje atraktívny polep na oboch stranách dverí.

Zrejme vás neprekvapí, že rovnako je čierna farba dominantná aj v interiéri kabíny. Volant je potiahnutý kvalitnou čiernou kožou s modrým prešívaním a rovnako modrým naznačením stredu, ako to poznáme zo športových vozidiel.
Kľučky otvárania dverí aj pásik na palubnej doske majú luxusne no zároveň elegantne vyzerajúci zrkadlový efekt, palubná doska, A-stĺpiky, podlaha, posteľ aj horné odkladacie priestory sú taktiež ladené do čiernej. Špeciálnu pozornosť si zaslúžia sedadlá a to nielen kvôli farbe, ale aj najkvalitnejšej povrchovej úprave. Sú potiahnuté rovnakým materiálom, ako sedadlá v športovej legende, Forde Mustang. Ani na nich nechýba vkusné doplnenie modrými športovými pásikmi. Ford Trucks Black Line je tak skutočne jedinečnou limitovanou edíciou.

bez výsledku
Vyhľadávanie