Turecká výroba nákladných vozidiel na európskej úrovni

Turecká výroba nákladných vozidiel na európskej úrovni

 

Vďaka novo vyvinutému ťahaču získal Ford Trucks najprestížnejšie európske ocenenie, Medzinárodný ťahač roka. Nie bezdôvodne, pretože F-Max urobil obrovský krok pred svojim predchodcom, takže sa rozrástol na európskych konkurentov.

Hoci sa Ford Trucks okrem existujúcich trhov vozidlom F-MAX zameriava na Európsky trh, pomenovanie odkazuje na najobľúbenejšie americké vozidlá, pickupy série Ford F. V záujme dosiahnutia úspechu bolo 233 prototyp ťahača testovaných piatimi stovkami odborníkov spoločnosti Ford Otosan po dobu piatich rokov v 11 krajinách na štyroch kontinentoch. Pritom F-Max strávil viac ako 15 000 hodín v laboratórnych testoch a na cestných komunikáciách prešiel päť miliónov testovacích kilometrov.

Priestranný a útulný

Na prvý pohľad je zrejmé že štandardná aj mega-verzia F-Max bola navrhnutá tak, aby vyhovovala európskym potrebám diaľkovej nákladnej dopravy. V 3915 milimetrov vysokej kabíne so šírkou 2,52 m je stredový tunel motora vysoký len 90 milimetrov a výška stropu tak dosahuje 2160 milimetrov. Rovnako dlhé je spodné lôžko, ktoré je široké 700 až 800 milimetrov, takže ani vyšší vodiči si nemôžu sťažovať na rozmery a pohodlie interiéru. Ani úložných priestorov nie je nedostatok. Objem chladničky je 38 litrov, úložné priestory nad čelným sklom majú celkovo 225 litrov, zatiaľ čo skrinky na zadnej stene ponúkajú 105 litrov. Horné lôžko je možné sklopiť až o 90 stupňov, čo má veľký vplyv na pocit priestrannosti. Je praktické, že úložné priestory pod lôžkom sú prístupné aj zvonka a vďaka dobrej izolácii dverí sú schody vždy suché a čisté. Okrem toho výrobca udáva veľmi nízku hladinu vnútorného hluku a vynikajúcu tuhosť kabíny.

Moderné sedadlo vodiča

 

Priestor vodiča je navrhnutý tak, aby vyhovoval dnešným očakávaniam. Sedadlo vodiča z priedušnej tkaniny je pozdĺžne nastaviteľné o 260 mm, kým s multifunkčným koženým volantom máte množstvo funkcií pohodlne na dosah. Okrem iného môžete odtiaľto nastaviť nezávislé kúrenie a prepínať aj medzi rozsiahlymi funkciami osemfarebného displeja prístrojovej dosky, ktorý môže zobraziť napríklad tlak v pneumatikách, údaje o zaťažení nápravy, flexibilné intervaly údržby a vyhodnotenie štýlu jazdy. Stredová konzola môže byť vybavená aj 7,2 palcovým multimediálnym dotykovým displejom ktorý okrem iného ponúka pripojenie k internetu, konektivitu Bluetooth a Apple CarPlay. Systém ConnecTruck umožňuje diaľkovú diagnostiku, online aktualizácie softvéru, registráciu prevádzkových podmienok, prenos údajov tretím stranám a pokročilú správu vozového parku.

Rozmanitá podpora vodiča

 

Okrem toho je vodič vybavený najnovšími riešeniami, ktoré pomôžu vodičovi s podporou pri jayde ako napr. Prediktívny tempomat Max Cruise, adaptívny tempomat, systém automatického núdzového brzdenia, asistent rozjazdu do kopca, upozornenie na opustenie jazdného pruhu a elektronickej kontroly stability. Štandardne je vozidlo vybavené dažďovými a svetelnými senzormi, ako voliteľné sú dodatočné LED svetlomety, manévrovacie svetlá, denné svetlá LED a elektrické sklápanie kabíny. K dispozícii je tiež automatická klimatizácia a kávovar.

Efektívne pohonné ústrojenstvo

 

Pohonné ústrojenstvo, podobne ako kabína, je na európskom trhu konkurencieschopné, keďže šesťvalcový motor, Euro VI, Ford Ecotorq motor s turbodúchadlom a variabilnou geometriou s objemom 12,7 litra dosahuje výkon päťsto koní, pričom maximálny krútiaci moment 2500 Nm je k dispozícii v rozsahu 1000 - 1450 otáčok za minútu. K efektívnej prevádzke prispieva  okrem iného čerpadlo chladiacej kvapaliny a vzduchový kompresor. 12-stupňová automatizovaná prevodovka ZF ponúka režimy Eco a Power, ako aj funkciu Eco Roll. Okrem toho aerodynamický dizajn kabíny prispel k šesť percentnému zníženiu spotreby paliva v porovnaní s jeho predchodcom. K efektívnej prevádzke tiež prispieva úctyhodný výkon dekompresnej motorovej brzdy 400 kW, s voliteľným retardérom až 600 kW. Servisný interval je flexibilný a celkové náklady na prevádzku sa pri tomto type znížili o sedem percent.

Okrem toho je na fotografiách jasne viditeľné, že Ford Trucks F-Max predstavuje najaktuálnejší trend v dizajne. Európskych vodičov sa snaží získať aj atraktívnym vzhľadom exteriéru, interiéru a sofistikovanými riešeniami.

 2018.11.22.

bez výsledku
Vyhľadávanie