IAA 2018 Hannover – Ocenenia

Ocenené úžitkové a nákladné vozidlá na rok 2019 na výstave úžitkových vozidiel IAA 2018 (Internationale Automobil-Ausstellung) v Hannoveri.

 

Aj tento rok skrýval prekvapenia. Jedným z nich bolo prvé víťazstvo pre mimoeurópskeho výrobcu Ford Trucks s modelom F-Max navrhnutým špeciálne pre európsky trh, zatiaľ čo európske značky sa snažili vyhrať alternatívnymi pohonmi elektrický, kvapalný a na stlačený zemný plyn. Po dlhšej dobe sa po prvýkrát otvorila nová, štvrtá kategória, v ktorej sa hodnotili inovácie nákladných vozidiel.

 

V kategórii malých úžitkových vozidiel boli dvaja silní konkurenti: úplne nový rad minivanov od PSA-Opel a tretia generácia Mercedes-Benz Sprinter s najväčším množstvom inovácií. Ostatné známe modely vstúpili do boja viac-menej „len” s faceliftom. • V tomto roku bojovali o trofej autobusy určené do mestskej hromadnej dopravy.

 

V kategórii s minimálne tromi účastníkmi sa objavili dva elektromobily s čistým pohonom a takzvaný mild (mierny) hybrid autobus s minimálnym hnacím pomocou reťazcom napájaným pohonom.

International Truck of the Year 2019

Ford Trucks F-Max

Zatiaľ čo európski výrobcovia zaradili do súťaže alternatívne verzie svojich existujúcich modelov, turecká spoločnosť Ford Trucks vyrobila úplne novú sériu ťahačov špeciálne prispôsobenú požiadavkám európskeho trhu.

Rozsiahly letný test v Turecku presvedčil členov poroty. Tí aj tentoraz zohľadnili všetky aspekty, ktoré sú stále prísnejšie. Okrem dizajnu, kvality, ergonómie a úspornosti bola dôležitá aj efektívnosť dopravy, environmentálna stopa, celkové náklady na vlastníctvo (TCO) a čo najvyššia úroveň aktívnych bezpečnostných riešení.

Lisa King, Haydar Yenigün, Gianenrico Griffini, Burak Gökçelik, Serhan Turfan

Vodičom F-Max silno napomáha adaptívny a topografický GPS tempomat. 12,7-litrový motor s výkonom 500 koní a 12 stupňová prevodovka ZF TraXon prinášajú vynikajúcu a ekonomickú jazdu doplnenú funkciou Ecoroll.

Komfort vodiča zabezpečuje úplne nová priestranná kabína s plochou podlahou, šírkou 2,5 metra a vnútornou výškou 2,16 metra. Ťahač sa môže stať novým rozhodujúcim hráčom na európskom trhu diaľkovej dopravy.

Ford Trucks v posledných rokoch neustále napreduje veľkými krokmi. To dokazuje aj skutočnosť, že v roku 2015 dosiahli tretie miesto dokonca aj v kategórii stavebných vozidiel, čo tiež posilňuje pozitívne vlastnosti značky.

2018.10.29.

bez výsledku
Vyhľadávanie